Robot vs. Ember: Miért ne bízd az AI-ra a legfontosabb döntésedet?

Robot és emberi kézfogás

Képzeld el, hogy ma reggel majdnem elsírtam magam a konyhában. Nem, nem egy világrengető tragédia miatt, csak a drága, „okos” kávéfőzőm úgy döntött, hogy ő most „frissíteni” akar. Pont akkor, amikor a lelkem már egy rozsdás szögre volt felakasztva a fáradtságtól, és csak egyetlen korty feketére vágytam. Ott álltam suta módon, néztem a villogó kijelzőt, és rájöttem: a technológia csodálatos, amíg nem akarja jobban tudni nálam, hogy mire van szükségem. Mert a kávéfőzőm nem látta a szemem alatti karikákat, nem hallotta a sóhajomat, és fogalma sem volt róla, hogy ha nem kapok koffeint öt percen belül, a mai napom egy merő káosz lesz.

És pontosan ez történik most a HR világában is, 2026-ban. Mindenki az AI-tól (mesterséges intelligenciától) várja a megváltást. „Majd az algoritmus kiválasztja a legjobb embert!” – mondják lelkesen. Én meg csak fogom a fejem. Mert tudod, mi a baj az algoritmussal? Nincs neki az a bizonyos „mosolygó has” érzése, amikor valaki belép az ajtón, és Te egyszerűen tudod, hogy ő az.

A mérnöki precizitás hidegsége és a lélek melege

Aki ismer, tudja, hogy maximalista vagyok. Ez nálam nem csak egy üres szó, hanem egyfajta belső kényszer, ami talán még a mérnöki tanulmányaim alatt égett bele a sejtjeimbe. Imádom a rendszereket. Imádom, ha a fogaskerekek pontosan illeszkednek. Emlékszem, gyerekkoromban órákig tudtam nézni, ahogy az édesapám a műhelyben egy régi órát szerelt meg. Minden milliméter számított. Ha egy alkatrész csak egy hajszálnyit is eltért, az egész szerkezet néma maradt.

Ezt a mérnöki precizitást viszem bele a munkaügyi folyamataimba is. De van egy óriási különbség: egy cég nem egy óraszerkezet. A cég emberekből áll. Különösen egy kisvállalkozás, ahol talán csak hárman vagytok. Ott nem egy „erőforrást” keresel, hanem egy társat a lövészárokba.

HR szakértelem és technológia kontrasztja

Miért „szemét emberek” az algoritmusok? (Jó, ez kicsit erős, de figyelj!)

Az AI gyors. Irtózatosan gyors. Átrágja magát ezer önéletrajzon egy szempillantás alatt. De mit néz? Kulcsszavakat. Statisztikákat. Évszámokat. És pont itt csúszik el az egész. Mert az AI nem látja a sorok között megbújó lelkesedést. Nem veszi észre, ha valaki azért váltott háromszor munkahelyet egy év alatt, mert beteg édesanyját ápolta – ami egyébként lojalitásról és teherbírásról árulkodik, nem pedig megbízhatatlanságról.

Az algoritmus számára ezek csak „hibapontok”. Számomra viszont történetek.

Te, aki egy 3 fős céget vezetsz, megengedheted magadnak, hogy egy olyan embert vegyél fel, akit egy gép dobott ki neked? Aki papíron tökéletes, de a valóságban egy „pazarló ember”, aki csak a fizetésnapig lát el, és fogalma sincs arról, mit jelent a Te álmodért küzdeni?

A „vibe” – amit a robot sosem fog érezni

Amikor interjúztatok, én nem csak a diplomákat nézem. Figyelem a kéztartást, a szemcsillogást, azt a pillanatot, amikor a jelölt elmeséli élete legnagyobb kudarcát. Ott dől el minden. Az AI nem érzi a kulturális illeszkedést. Nem tudja, hogy az a zseniális programozó srác vajon nem fogja-e szétzilálni a kis csapatod nyugalmát a stílusával.

Egy 3 fős mikrovállalkozásnál egyetlen rossz választás végzetes lehet. Olyan ez, mint egy kis csónak a nyílt tengeren: ha valaki nem egyszerre evez a többiekkel, vagy rosszabb esetben elkezdi fúrni a hajó alját, mindenki elsüllyed.

Egy boldog kis csapat

Az én USP-m (az a bizonyos egyedi értékajánlatom, amitől más vagyok) pont ez az ötvözet: a mérnöki agyam látja a struktúrát, a jogi kereteket és a bérszámfejtés tűpontos logikáját, de a HR-es szívem érzi az embert. Én nem csak adatokat elemzek, hanem sorsokat kapcsolok össze az üzleti stratégiáddal.

2026: Vissza az emberihez!!!!!!!!!!!!!!

Mára eljutottunk oda, hogy a technológia mindenhol ott van. Mindenki automatizál, chatbottal válaszol, és AI-val szűr. Pont ezért vált a valódi, értő figyelem luxuscikké. Amikor hozzám fordulsz, nem egy szoftvert kapsz, hanem engem. A tapasztalatomat, a megérzéseimet, és azt a kitartást, amivel addig keresem a megoldást, amíg minden a helyére nem kerül.

Néha én is elrontom, persze. Mint az a kávéfőző reggel. Maximalista vagyok, de ember. És pont ez az, amiért a klienseim bíznak bennem. Mert tudják, hogy ha baj van, nem egy hibaüzenetet kapnak, hanem egy telefont tőlem.

Krisztina Szabó, a Szabó Krisztina Munkaügyes alapítója

Ne hagyd, hogy a papírmunka és a rossz döntések felemésszenek!

Tudom, mennyire nehéz most. 7 olyan munkajogi hiba is létezik, amibe egy kkv azonnal belebukhat, ha nem figyel. Miért akarnád ezt a kockázatot még azzal is tetézni, hogy robotokra bízod a jövődet?

Segítek neked. Tényleg. Mert hiszek abban, hogy a kisvállalkozások adják a gazdaság lelkét.

Itt az ajánlatom, amire nem mondhatsz nemet:
Ha kezdő vállalkozó vagy, vagy a csapatod még nem érte el a 3 főt, az első megbízásodból 50% kedvezményt adok! Igen, jól olvastad. Szeretném, ha a növekedésre koncentrálnál, és nem arra, hogy a kiválasztás vagy a bérügyintézés útvesztőiben tévelyegsz.

Szabadulj meg a papírmunkától és bízd rám a HR-t! Keress meg, igyunk meg egy kávét (ígérem, az én gépem működni fog!), és beszéljük át, hogyan tehetjük a cégedet igazán stabillá és emberarcúvá.

Mert a legfontosabb döntéseidet nem egy gépnek kell meghoznia. Hanem Neked. Mellettem.

Várlak szeretettel!

Kriszta