Ma reggel úgy ébredtem, hogy a kávéfőzőm – ami egyébként okosabb, mint én hétfőnként – egyszerűen megtagadta a szolgálatot. Csak villogott rám azzal a kis vörös szemével, én meg ott álltam kócosan, pizsamában, és azon gondolkodtam: tényleg itt tartunk? Hogy egy algoritmus dönti el, kapok-e koffeint a túléléshez? Kicsit suta (vagy ahogy anyukám mondaná: ügyetlenkedő) mozdulatokkal próbáltam újraindítani, de közben belém hasított a felismerés, hogy mennyire kiszolgáltatottak vagyunk ezeknek a „láthatatlan kollégáknak”.
És pontosan erről szól a No Fluff Jobs legújabb riportja is, amit az imént olvastam végig a vonaton, miközben a szívem úgy akadt fent a bizonytalanság rozsdás szögén, mint amikor először kellett egyedül döntenem egy bonyolult munkajogi kérdésben. Az AI már nem csak a sci-fikben létezik, hanem itt van az asztalunkon, a kódunkban, sőt, a HR-es Excel-tábláink mélyén is.
Amikor a gép írja a verset… vagyis a kódot
Tudjátok, én mérnökként végeztem. A fejemben még mindig ott zúgnak a logikai kapuk és a precíz algoritmusok, amik nem ismernek kegyelmet. Éppen ezért volt annyira mellbevágó látni a számokat: az IT szektorban az AI már nem vendég, hanem állandó lakótárs. A riport szerint a fejlesztők nagy része már kódírásra, hibakeresésre és – ami a legunalmasabb rész – dokumentáció készítésére használja a mesterséges intelligenciát.

Gondoljatok bele! Azok a feladatok, amikért korábban órákig görnyedtünk a monitor előtt, most egy pillanat alatt elkészülnek. Hatékonyság? Persze! De vajon hol marad az a kis „szikra”, az a fűszer, amitől egy megoldás nemcsak működik, hanem zseniális is? Mert a gép tud kódolni, de tud-e érezni? Tudja-e, hogy az a szoftver egy élő embernek készül, aki talán épp olyan fáradt és frusztrált, mint én ma reggel a kávéfőzőm előtt?
A HR nem algoritmus, de a hatékonyság közös nyelv
Sokan kérdezitek tőlem, hogy Kriszta, te mérnöki háttérrel miért a HR tanácsadás felé fordultál? A válasz egyszerű: mert bár imádom a tech világát, a lelkem mélyén mindig is az emberek érdekeltek. És látom a párhuzamot! Amit az IT-sok átélnek most a mesterséges intelligenciával, az a HR-ben is ugyanúgy zajlik.
Statisztikák ide, jelentések oda, az AI a HR-ben is elképesztő: segít szűrni az önéletrajzokat, elemzi a bérstatisztikákat, és segít a bérügyintézés monoton folyamataiban. De – és ez egy hatalmas, vöröslő felkiáltójel a fejemben – egyetlen algoritmus sem fogja látni a jelölt szemében azt a kis csillogást, ami elárulja, hogy ő lesz a csapat motorja. Egyetlen gép sem fogja megvigasztalni a kollégát, akinek épp válságban van a magánélete, és emiatt csúszik a határidőkkel.
Te érezted már úgy, hogy csak egy sorszám vagy egy rendszerben? Hogy a „maximálisan hatékony” világban elvész az emberséged? Én igen. És bevallom, néha ijesztő!!!!!!!!!!!!!!!!

Miért nem kell félnünk (még)?
A No Fluff Jobs riportja megnyugtatott egy kicsit. Bár az AI rohamléptekkel alakítja át a munkafolyamatokat, az emberi döntéshozatal marad a gyeplő végén. A gép javasol, de az ember bólint rá. A gép adathalmazokat rág át, de mi adjuk hozzá a kontextust, az etikát és – nem utolsósorban – a szívünket.
Mérnökként értem a tech oldalt, HR-esként pedig tudom, hogy a siker titka mindig az ember. Amikor egy kisvállalkozás vezetőjével ülök le kávézni (mert a kávé szent!), nem algoritmusokról beszélünk. Hanem arról, hogyan tarthatná meg a legjobb embereit, hogyan ne fulladjon bele a papírmunkába, és hogyan tudna úgy növekedni, hogy közben megmaradjon az a családias hangulat, ami miatt elindította a cégét.
Egy kis segítség a „gépies” világban
Néha úgy érzem, pazarló és hanyag (vagy ahogy néha kicsit túl szigorúan gondolom: „garbage people” típusú) hozzáállás elintézni a HR-t annyival, hogy „majd a gép megoldja”. Nem fogja. Kell egy szakértő, aki látja az összefüggéseket a munkajogi keretek és az emberi sorsok között.
Én ebben tudok neked segíteni. A mérnöki precizitásommal összerakom a rendszeredet, de a HR-es szívemmel figyelek az embereidre. Hogy ne csak hatékonyak legyetek, hanem boldogok is. Mert egy „mosolygós hasú” csapat (igen, ilyenkor érzem azt a belső elégedettséget!) sokkal többet ér bármilyen AI-generált kódnál.

Szeretnéd te is kiszervezni a munkaügyi feladataidat, hogy végre a növekedésre koncentrálhass, és ne a jogszabályok útvesztőjében bolyongj?
Most van egy szuper hírem számodra! Mivel imádom a bátor kezdőket és a feltörekvő kis létszámú csapatokat:
50% KEDVEZMÉNYT ADOK az első megbízásodból, ha a vállalkozásod 1 évnél fiatalabb vagy 3 főnél kevesebb embert foglalkoztattok!
Ne hagyd, hogy a technológia maga alá gyűrjön. Használd eszközként, de tartsd meg az emberi irányítást. Én itt vagyok, hogy segítsek a gyeplőt kézben tartani.
Írj nekem, és beszélgessünk egy jót – akár egy igazi, nem-okos kávéfőző mellett is! 😉
Kriszta