A mérnöki precizitású toborzás titkai: Amit a „hagyományos” HR-esek nem árulnak el neked

A mérnöki szemlélet és a HR találkozása

Őszinte leszek veled, mert máshogy nem érdemes: volt egy pont az életemben, nem is olyan régen, amikor azt hittem, teljesen elbuktam. Ültem a hatalmas, steril irodámban, néztem a csodás kilátást, és közben úgy éreztem, a szívem fennakadt egy rozsdás szögön. Kívülről minden tökéletesnek tűnt, de belül egy maximalista szörnyeteg rágott, aki soha nem elégedett. A „hagyományos” HR-esek azt mondták volna: „Kriszta, csak lélegezz, hallgass a megérzéseidre!” Én meg legszívesebbnél a falba vertem volna a fejem. Megérzések? Amikor milliók sorsa és cégek jövője a tét? Na ne szórakozzunk már!!!!!!!!!!!!!! 🙄

Ekkor jöttem rá, hogy én soha nem leszek az a „lelkizős”, vattacukorba csomagolt HR-es, akit a filmekben látsz. Én mérnök vagyok. Legalábbis fejben mindenképpen. És ez az a titok, amitől az én módszerem működik, miközben mások csak sötétben tapogatóznak.

A satupad mellől a HR világába

Emlékszem, gyerekkoromban az apukám műhelyében töltöttem az időmet. Imádtam azt a fanyar gépolaj szagot, a hideg fém érintését a tenyeremen. Amikor együtt szereltünk valamit, nem volt helye a „szerintem jó lesz így” hozzáállásnak. Vagy pontosan illeszkedett a csavar, vagy szétesett az egész gép. Ott tanultam meg, hogy a precizitás nem egy unalmas választás, hanem az alapvető biztonság.

Gyermekkori emlékek a precizitásról

Ugyanez a helyzet a toborzással is. Te, kedves cégvezető, hányszor érezted azt egy interjú után, hogy „fú, ez a srác nagyon szimpatikus volt, jó lesz ő nekünk”? És aztán két hónap múlva kiderült, hogy egy lusta, pazarló alak, aki csak a kávéautomata mellett tudja tölteni az idejét? Ez a fajta szubjektív, „érzésre” történő toborzás a legrosszabb, amit tehetsz a vállalkozásoddal. Ez egyszerűen selejtes munka. Hulladék-menedzsment.

Miért hazudnak neked a „hagyományos” HR-esek?

A legtöbb HR-es fél a számoktól. Félnek attól, hogy ha mindent mérhetővé tesznek, akkor kiderül: a nagy „megérzéseik” valójában csak előítéletek és torzítások. Én viszont imádom a rendszereket! Amikor elkezdek egy toborzási folyamatot, nem csak embereket nézek, hanem egy struktúrát építek.

Mérnöki szemmel a toborzás egy optimalizálási feladat:

  1. Adatalapú döntés: Nem a horoszkópod vagy a kedvenc színed alapján döntünk. Mérjük a tölcsért, a forrásokat, és a beválási arányt.
  2. Strukturált interjúk: Nincs többé „mesélj magadról” típusú időpocsékolás. Mindenkinek ugyanazokat a súlyozott kérdéseket tesszük fel, hogy objektíven összehasonlíthatóak legyenek.
  3. Soft-skill mátrix: Igen, az empátiát és a proaktivitást is lehet mérni. Sőt, kötelező is!

Ha nem így csinálod, akkor csak várod a csodát, közben meg folyik ki a pénz a zsebedből. Tudtad például, hogy a rossz felvételkor elkövetett munkajogi hibákért 2026-ban már olyan büntetéseket vághatnak a nyakadba, hogy attól koldulni mész? Ugye, hogy hirtelen fontos lett a precizitás?

Precizitás az adatokban

Suta vagyok az érzelmekben, de maximalista a számokban

Sokszor mondják rám, hogy suta vagyok, amikor mély érzelmekről kell beszélni. Lehet. De tudod mit? Inkább legyek suta egy partin, mint a te bérügyintézésedben vagy a toborzásodban. Amikor egy ügyfelemnek – aki talán pont olyan, mint Te: egy feltörekvő kisvállalkozás 3-4 fővel – segítek rendet tenni, olyankor érzem azt a „mosolygós has” érzést. Amikor a káoszból rendszer lesz.

Nemrég olvastam egy riportot az AI szerepéről, és teljesen felhúztam magam. Sokan azt hiszik, majd a robotok megoldják helyettük a HR-t. Hát nem!!!!!!!!!!!!!!!! A robot nem fogja látni a csillogást (vagy épp a lustaságot) a jelölt szemében. De a mérnöki agyam tudja, hogyan használjuk az AI-t eszközként, anélkül, hogy elveszítenénk az emberi lényeget.

Egy ajánlat, amit csak egy mérnök (vagy egy bátor főnök) fogad el

Tudom, hogy kicsi vagy még. Vagy legalábbis most kezded el igazán a növekedést. Én hiszek a „kicsikben”, mert ott látszik meg igazán a munkám gyümölcse. Ezért hoztam egy döntést, amit a pénzügyesem valószínűleg megvétózna, de szerencsére én vagyok a főnök:

Ha a céged 1 évnél fiatalabb, vagy legfeljebb 3 főt alkalmazol, az első megbízásodból 50% kedvezményt adok neked.

Miért? Mert akarom, hogy lásd: a HR nem valami misztikus, ezoterikus dolog, hanem egy precíz gépezet, ami ha jól van beállítva, akkor pénzt és nyugalmat termel neked.

Személyes figyelem és szakértelem

Ne várj tovább, amíg teljesen bedarál az adminisztráció vagy a rossz munkaerő. Keress meg, igyunk egy kávét (mert a kávé nálam alapvető üzemanyag), és tegyük rendbe a céged motorját!

Ha szeretnél többet megtudni rólam és arról, miért vagyok ennyire „más”, kattints ide a bemutatkozásomhoz.

Várlak szeretettel, de készülj fel: nálam nincs duma, csak tiszta logika és tűpontos HR! 🚀🔥☕