
Őszinte leszek veled, mert máshogy nem érdemes: volt egy pont az életemben, nem is olyan régen, amikor azt hittem, teljesen elbuktam. Ültem a hatalmas, steril irodámban, néztem a csodás kilátást, és közben úgy éreztem, a szívem fennakadt egy rozsdás szögön. Kívülről minden tökéletesnek tűnt, de belül egy maximalista szörnyeteg rágott, aki soha nem elégedett. A „hagyományos” HR-esek azt mondták volna: „Kriszta, csak lélegezz, hallgass a megérzéseidre!” Én meg legszívesebbnél a falba vertem volna a fejem. Megérzések? Amikor milliók sorsa és cégek jövője a tét? Na ne szórakozzunk már!!!!!!!!!!!!!! 🙄
Ekkor jöttem rá, hogy én soha nem leszek az a „lelkizős”, vattacukorba csomagolt HR-es, akit a filmekben látsz. Én mérnök vagyok. Legalábbis fejben mindenképpen. És ez az a titok, amitől az én módszerem működik, miközben mások csak sötétben tapogatóznak.
A satupad mellől a HR világába
Emlékszem, gyerekkoromban az apukám műhelyében töltöttem az időmet. Imádtam azt a fanyar gépolaj szagot, a hideg fém érintését a tenyeremen. Amikor együtt szereltünk valamit, nem volt helye a „szerintem jó lesz így” hozzáállásnak. Vagy pontosan illeszkedett a csavar, vagy szétesett az egész gép. Ott tanultam meg, hogy a precizitás nem egy unalmas választás, hanem az alapvető biztonság.

Ugyanez a helyzet a toborzással is. Te, kedves cégvezető, hányszor érezted azt egy interjú után, hogy „fú, ez a srác nagyon szimpatikus volt, jó lesz ő nekünk”? És aztán két hónap múlva kiderült, hogy egy lusta, pazarló alak, aki csak a kávéautomata mellett tudja tölteni az idejét? Ez a fajta szubjektív, „érzésre” történő toborzás a legrosszabb, amit tehetsz a vállalkozásoddal. Ez egyszerűen selejtes munka. Hulladék-menedzsment.
Miért hazudnak neked a „hagyományos” HR-esek?
A legtöbb HR-es fél a számoktól. Félnek attól, hogy ha mindent mérhetővé tesznek, akkor kiderül: a nagy „megérzéseik” valójában csak előítéletek és torzítások. Én viszont imádom a rendszereket! Amikor elkezdek egy toborzási folyamatot, nem csak embereket nézek, hanem egy struktúrát építek.
Mérnöki szemmel a toborzás egy optimalizálási feladat:
- Adatalapú döntés: Nem a horoszkópod vagy a kedvenc színed alapján döntünk. Mérjük a tölcsért, a forrásokat, és a beválási arányt.
- Strukturált interjúk: Nincs többé „mesélj magadról” típusú időpocsékolás. Mindenkinek ugyanazokat a súlyozott kérdéseket tesszük fel, hogy objektíven összehasonlíthatóak legyenek.
- Soft-skill mátrix: Igen, az empátiát és a proaktivitást is lehet mérni. Sőt, kötelező is!
Ha nem így csinálod, akkor csak várod a csodát, közben meg folyik ki a pénz a zsebedből. Tudtad például, hogy a rossz felvételkor elkövetett munkajogi hibákért 2026-ban már olyan büntetéseket vághatnak a nyakadba, hogy attól koldulni mész? Ugye, hogy hirtelen fontos lett a precizitás?

Suta vagyok az érzelmekben, de maximalista a számokban
Sokszor mondják rám, hogy suta vagyok, amikor mély érzelmekről kell beszélni. Lehet. De tudod mit? Inkább legyek suta egy partin, mint a te bérügyintézésedben vagy a toborzásodban. Amikor egy ügyfelemnek – aki talán pont olyan, mint Te: egy feltörekvő kisvállalkozás 3-4 fővel – segítek rendet tenni, olyankor érzem azt a „mosolygós has” érzést. Amikor a káoszból rendszer lesz.
Nemrég olvastam egy riportot az AI szerepéről, és teljesen felhúztam magam. Sokan azt hiszik, majd a robotok megoldják helyettük a HR-t. Hát nem!!!!!!!!!!!!!!!! A robot nem fogja látni a csillogást (vagy épp a lustaságot) a jelölt szemében. De a mérnöki agyam tudja, hogyan használjuk az AI-t eszközként, anélkül, hogy elveszítenénk az emberi lényeget.
Egy ajánlat, amit csak egy mérnök (vagy egy bátor főnök) fogad el
Tudom, hogy kicsi vagy még. Vagy legalábbis most kezded el igazán a növekedést. Én hiszek a „kicsikben”, mert ott látszik meg igazán a munkám gyümölcse. Ezért hoztam egy döntést, amit a pénzügyesem valószínűleg megvétózna, de szerencsére én vagyok a főnök:
Ha a céged 1 évnél fiatalabb, vagy legfeljebb 3 főt alkalmazol, az első megbízásodból 50% kedvezményt adok neked.
Miért? Mert akarom, hogy lásd: a HR nem valami misztikus, ezoterikus dolog, hanem egy precíz gépezet, ami ha jól van beállítva, akkor pénzt és nyugalmat termel neked.

Ne várj tovább, amíg teljesen bedarál az adminisztráció vagy a rossz munkaerő. Keress meg, igyunk egy kávét (mert a kávé nálam alapvető üzemanyag), és tegyük rendbe a céged motorját!
Ha szeretnél többet megtudni rólam és arról, miért vagyok ennyire „más”, kattints ide a bemutatkozásomhoz.
Várlak szeretettel, de készülj fel: nálam nincs duma, csak tiszta logika és tűpontos HR! 🚀🔥☕